Монгол улс, Солонгос улсын хооронд дипломат харилцаа тогтоосны 30 жилийн ойд зориулсан гар урлал, уран зургийн ‘‘МИНИЙ МЭДЭХ СОЛОНГОС ОРОН’’ уралдааны шилдэгүүд тодорлоо.

Монгол улс, Солонгос улсын хооронд дипломат харилцаа тогтоосны 30 жилийн ойд зориулсан гар урлал, уран зургийн ‘‘МИНИЙ МЭДЭХ СОЛОНГОС ОРОН’’ уралдаанд нийслэл Улаанбаатар хот, хөдөө орон нутгаас ирсэн нийт 1250 бүтээлээс 10.22-23ны өдрүүдэд шилдэг 25 бүтээлийг шүүн тодрууллаа.
Бидний хүсэлтийг хүлээн авч цаг зав гарган хоёр өдрийн турш шүүгчээр ажилласан Монсудар хэвлэлийн газар “Жангар” хүүхдийн номын редакцын зураач Э.Базаррагчаа, СУИС-ын Дүрслэх урлаг дизайны сургуулийн багш Д.Баатарсүрэн, Хүүхдийн номын зураач, уран сайхны редактор Б.Төрмөнх нартаа гүн талархал илэрхийлж уран бүтээлийн өрнүүн их амжилтыг хүсэн ерөөе.
Шагналт байрны бүтээлүүд:
Гар урлалын төрөл:
Бага нас: I-III анги
1-р байр: Э.Номинжин /Монгени цогцолбор сургууль 2д анги/
2-р байр: Э.Сүлдбилгүүн /24-р сургууль 3б анги/
3-р байр: Б.Бишрэл /133-р сургууль 1в анги/
Бага, Дунд нас: IV-VI анги
1-р байр: М.Уранчимэг /118-р сургууль 6б анги/
2-р байр: Х.Нандинцэцэг /44-р сургууль 6в анги/
3-р байр: Н.Сайнхишиг /Архангай аймаг Эрдэнэбулган сум 2-р сургууль 4б анги/
Дунд нас: VII-IX анги
1-р байр: Э.Мишээл /Орос 3-р сургууль 9-р анги/
2-р байр: Б.Ганбилэг /Шинэ өнөөдөр сургууль 7а анги/
3-р байр: Г.Ариунзаяа /2-р сургууль 7д анги/
Ахлах нас: X-XII анги
1-р байр: Б.Билгүүдэй /Сэлэнгэ аймаг Сүхбаатар сум 4-р сургууль 11б анги
2-р байр: Шынкус /Амгалан цогцолбор сургууль 10б анги/
3-р байр: Т.Дэлгэржаргал /6-р сургууль 10в анги/
Уран зургийн төрөл:
Бага нас: I-III анги
1-р байр: Г.Буянжаргал /Монгени сургууль 3д анги/
2-р байр: Э.Цэлмүүндарь /Олонлог егзэ сургууль 2а анги/
3-р байр: Б.Бадамлянхуа /48-р сургууль 3-10 анги/
Бага, Дунд нас: IV-VI анги
1-р байр: Б.Энхжин /141-р сургууль 6г анги/
2-р байр: С.Бүжин /50-р сургууль 4б анги/
3-р байр: Э.Эгшиглэн /Говьсүмбэр аймаг 2-р сургууль 6б анги/
Дунд нас: VII-IX анги
1-р байр: Ж.Даваажаргал /97-р сургууль 9в анги/
2-р байр: О.Хаш-Болд /87-р сургууль 9д анги/
3-р байр: Б.Мөнх-Оргил /Увс аймаг Улаангом сум 1-р сургууль 9в анги/
Ахлах нас: X-XII анги
1-р байр: Э.Насанжаргал /Өвөрхангай аймаг Мэргэд сургууль 12б анги/
2-р байр: Б.Мөнх-Амгалан /Шавь цогцолбор сургууль 11в анги/
3-р байр: Э.Саруулзаяа /13-р сургууль 12б анги/
 
ГРАНПРИ тэргүүн байр 48-р сургуулийн 12г ангийн сурагч Н.Наранжаргал